Václav Klaus mladší vyrazil do Poslanecké sněmovny. Oblastní sněm ODS Prahy 6 mu vyslovil drtivou podporu − v poslaneckých lavicích by ho rádo vidělo 57 z 58 delegátů. Může to sice vypadat jako historka okresního formátu, ale nedejme se mýlit. Dárky Prahy 6 české pravici bývají zpravidla výrazné (někdy až moc, vzpomeňme například na Pavla Béma) a i Václav Klaus mladší je po všech stránkách výraznou osobou. Jeho názory jsou neotřelé, razantně formulované, a pokud jde o charisma, má se Václav Klaus mladší k současnému předsedovi ODS Petru Fialovi zhruba stejně jako Picassova Guernica ke schématu zapojení mixéru. Není divu, že leckoho v ODS i mimo ni zaujal. V Praze 6 se zase jednou dost možná píše budoucnost ODS.

Jaká budoucnost to je? "Je čas vrátit lidem jejich zemi," zní Klausovo volební heslo. Vysvětlivky poskytuje jeho populární blog: "Jedinou cestou je vypadnout z EU a tvrdě chránit naše hranice. I za cenu, že o třetinu zchudneme," napsal v létě. Předseda ODS Petr Fiala sice opakovaně říká, že názory Václava Klause mladšího nejsou názory ODS, jenže je to víc než pochybné. Proč by potom straníci vyslovovali Klausovi mladšímu masovou podporu, pokud by s ním nesouhlasili? Jen proto, že má sloužit jako třpytka na lovení nacionálně a různofobně zaměřených voličů? To těžko. Současná pozice ODS spíš upomíná na starý vtip v dob socialismu: "Sice mám vlastní názor, ale vůbec s ním nesouhlasím". Ne, tohle není dlouhodobě udržitelné.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru