V srpnu 2014 se ocitl ve vládě, o rok a půl později založil své vlastní politické hnutí a letos se o něm mluví jako o největším překvapení před jarním soubojem o úřad hlavy státu. Ani ne čtyřicetiletého Emmanuela Macrona předurčilo pro kariérní vzestup podobně jako mnoho jiných zázemí elitního vzdělání, a navíc zkušenosti investičního bankéře. Dotáhl to na ministra hospodářství i s handicapem, který se ve Francii považuje za zásadní. Dosud nezastával žádnou volenou funkci.
V prezidentské lize jej nynější dvacetiprocentní podpora v průzkumech vynesla už na třetí místo za protestně populistickou Marine Le Penovou a za tradičně pravicového Francoise Fillona, kteří se − se svým navlas stejným skóre 25 procent − musí začít ohlížet za sebe. Největším hlavolamem je však Macron pro socialisty, kteří se po necelých pěti letech u moci nacházejí už ne v politováníhodném, ale přímo zuboženém stavu.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru