Nejen pesimisté jsou toho názoru, že z důvodu nízkých úrokových sazeb se minimálně v současné době vytváří ve velkých německých městech realitní bublina. Aby bylo možné zajistit dlouhodobou stabilitu finančního systému, umožní Německo v budoucnu, zatím preventivně, omezení poskytování úvěrů na bydlení spotřebitelům. V následujících měsících má být za tímto účelem přijat nový zákon.

Při přehřátí trhu by podle návrhu mělo dojít k aplikaci záchranného mechanismu. Ministerstva financí a spravedlnosti budou oprávněna v krátkém časovém limitu stanovovat prostřednictvím právních nařízení kritéria pro poskytování úvěrů na bydlení a stanoví se horní hranice podílu financování koupě nemovitosti z cizích zdrojů. Rovněž se uvažuje o zavedení nástrojů, které budou detailněji hodnotit schopnost dlužníka splácet. Takové oprávnění bude náležet regulátorovi finančního trhu. Půjčka bude muset povinně dosahovat maximálně určitého procenta hodnoty nemovitosti.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Německo plánuje podle advokáta Arthura Brauna omezovat poskytování úvěrů na bydlení spotřebitelům.
  • Stanovila by se například horní hranice podílu financování koupě nemovitosti z cizích zdrojů.
  • V Česku jsou pak podle Brauna historicky nízké úrokové sazby a banky dělají všechno pro to, aby mohly peníze půjčovat.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru