Nadšení, které Donald Trump vyvolává u některých českých politiků, je obtížně pochopitelné. Trump je součástí vlny, kterou nejlépe demaskoval slovenský karikaturista Marian Kamenský. Na jeho kresbě je houf politiků, kteří křičí: "America First!", "England First!", "France first!" a tak dále. No a pak je tam ještě někdo (kdo, prozradím na konci textu). Ke znepokojení by nám prozatím mohlo stačit, že někteří z "XY First!" politiků jsou už u moci, jiní se k ní derou. Co až u ní houfně budou? Budou brát ohled na malé země, ke kterým patříme i my?

Podívejme se do historie, co všechno může znamenat "America First!". Nejdříve to bylo heslo Woodrowa Wilsona, který v roce 1916 vyhrál prezidentské volby se slibem, že se USA nezapojí do první světové války. K našemu štěstí si to rozmyslel, jinak by nevzniklo Československo. Nověji se "America First!" jmenovala strana paleokonzervativce Pata Buchanana, založená v roce 2002. Požadovala vystoupení USA z NATO, OSN, MMF. To také není v našem zájmu, řekl bych. Jistě lze namítnout, že "America First" je jenom heslo, ale hesla vždy nesou nějakou ideu, či aspoň její ozvěnu, která se může kdykoli zhmotnit. V tomto případě hrozí zhmotnění amerického izolacionismu a následné rozklížení Západu. Opravdu těžko se chápe, jak tomu může někdo v Česku tleskat. Zdejší nadšení nad Trumpem volajícím "America First!" a zpochybňujícím NATO je podobné, jako by svéhlavé vlčí štěně jásalo, že se rozpadá smečka, protože si myslí, že nadcházející tuhou zimu přežije lépe o samotě.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru