Průmyslu aktuálně chybí několik desítek tisíc zaměstnanců, a proto tlačí na vládu, aby zjednodušila víza pro Ukrajince, Vietnamce a další příchozí ze zemí mimo Evropskou unii. Jinak prý hrozí kolaps, zpomalení českého ekonomického tygra a vůbec všeho, co vytváří růst HDP. Za navýšení počtu cizinců lobbuje ministerstvo průmyslu, Hospodářská komora i Svaz průmyslu.

Pro úlevy firmám včetně jednoduššího zaměstnávání cizinců horují i lokální samosprávy. Jenže jen odsud potud. Cizinci se starostům hodí, pokud se potřebují pochlubit novou investicí, která městu či obci přinese daňové výnosy a dotyčnému politikovi pomůže vyhrát volby. Jenže potom se postoj k cizincům zpravidla zásadně mění. Cizinci prý jezdí rychle v autech a dělají nepořádek, takže by na ně měla být přísnost.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru