Slovinský premiér Miro Cerar zavítal do Prahy, kde jej včera čekala schůzka s předsedou vlády i prezidentem. Děje se tak pár týdnů po šedesátém výročí úmrtí Jože Plečnika (Lublaň, 7. ledna 1957), jenž v Praze zanechal výraznou stopu coby hradní architekt v dobách Tomáše Garrigua Masaryka.

Plečnik provedl výrazné, přitom ale citlivé úpravy Pražského hradu, jimiž vtiskl celému areálu jeho definitivní nynější pečeť. Méně známé však je, že byl podle Plečnikových plánů postaven také kostel Nejsvětějšího srdce Páně na pražských Vinohradech. Slovinská vláda se zasazuje, aby tento svérázný architektonický skvost byl podobně jako Pražský hrad zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru