Soudci britského Nejvyššího soudu dnes pravděpodobně rozhodnou o tom, že aktivace článku 50 Lisabonské smlouvy není jen záležitostí premiérky Mayové a její vlády, nýbrž také parlamentu. Proces britského unijního odcházení tím nicméně nevykolejí. Členové Dolní sněmovny si totiž už před Vánocemi odhlasovali rezoluci, že zahájení oficiálních rozhovorů o brexitu nebudou stát v cestě. Ve Sněmovně lordů se taky nikdo moc netváří, že by se v tomto stadiu "stavěl na zadní". To ale neznamená, že by rozhodnutí ctihodných soudců nebylo významné.

Therese Mayové čistě z hlediska reputace není příjemné už jen to, že by po vrchním soudu měla vláda prohrát i u soudu Nejvyššího. Mnohem zásadnější ale bude, pokud soudci ve svém nálezu přesně "nadiktují", jak by se zákonodárci měli během příštích dvou let oficiálních rozhovorů s Evropskou unií dívat vládě "přes rameno". Ministerská předsedkyně poslancům slíbila až hlasování o závěrečné dohodě se zbytkem Evropské unie. Nějaký průběžný dohled se jí ale hrubě nelíbí a pravidelné raporty o vyjednávací strategii a úspěších či neúspěších ministerská předsedkyně podávat nehodlá.

V článku se dále dozvíte

  • Soudci britského Nejvyššího soudu dnes pravděpodobně rozhodnou o tom, že aktivace článku 50 Lisabonské smlouvy není jen záležitostí premiérky Mayové a její vlády, nýbrž také parlamentu.
  • Proces britského unijního odcházení tím pravděpodobně nevykolejí. Ale pokud se brexit zadrhne, pak by Británie a EU své pouto degradovaly na nejnižší úroveň a musely by obchodovat podle krajně nevýhodných pravidel WTO.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.