Soudci britského Nejvyššího soudu dnes pravděpodobně rozhodnou o tom, že aktivace článku 50 Lisabonské smlouvy není jen záležitostí premiérky Mayové a její vlády, nýbrž také parlamentu. Proces britského unijního odcházení tím nicméně nevykolejí. Členové Dolní sněmovny si totiž už před Vánocemi odhlasovali rezoluci, že zahájení oficiálních rozhovorů o brexitu nebudou stát v cestě. Ve Sněmovně lordů se taky nikdo moc netváří, že by se v tomto stadiu "stavěl na zadní". To ale neznamená, že by rozhodnutí ctihodných soudců nebylo významné.

Therese Mayové čistě z hlediska reputace není příjemné už jen to, že by po vrchním soudu měla vláda prohrát i u soudu Nejvyššího. Mnohem zásadnější ale bude, pokud soudci ve svém nálezu přesně "nadiktují", jak by se zákonodárci měli během příštích dvou let oficiálních rozhovorů s Evropskou unií dívat vládě "přes rameno". Ministerská předsedkyně poslancům slíbila až hlasování o závěrečné dohodě se zbytkem Evropské unie. Nějaký průběžný dohled se jí ale hrubě nelíbí a pravidelné raporty o vyjednávací strategii a úspěších či neúspěších ministerská předsedkyně podávat nehodlá.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?