Hesla "Chceme čistý vzduch" nebo "Nechte nás dýchat" byla na počátku sametové revoluce. Lidé v listopadu 1989 v Teplicích sundali roušky a řekli komunistické vládě, co si myslí o životě se zákazem větrání a viditelností na pár metrů. Na to by ani dnes politici v krajích a městech, kde panuje smogová situace, neměli zapomínat. Bohužel úsilí těch, kteří před 28 lety tato hesla volali, se už poněkud vyčerpává. Přes jasné a nepopiratelné zlepšení životního prostředí v 90. letech od počátku tisíciletí úsilí o dýchatelnější republiku uvadá. A je jen otázkou času, co v Česku zahaleném smogem přijde dříve: Odvážní politici, kteří přesvědčí společnost o chytré regulaci, aby se mohla znovu nadechnout? Nebo to opět necháme na naštvaném davu?

Ač je zjevné, že správná odpověď je ta první možnost, příklady z posledního čtvrtstoletí ukazují, že dav je někdy možná i racionálnější než politici s celým týmem byrokratů a expertů. Dobrým příkladem je Praha v listopadovém smogu z roku 1996. Z nabízejících se rychlých řešení tehdy politici správně zvolili omezení dopravy. A tak se tehdejší vedení města rozhodlo, že jednu listopadovou středu prostě auta do centra města nevjedou. Problémem nebyl ani tak samotný zákaz. Ale ten šlendrián, s jakým to pražští radní provedli. Místo zlepšení vzduchu v Praze dosáhli opaku, protože neinformovaní Pražané a Středočeši nasedli do aut, pak uvázli v kolonách a zamořili exhaláty okrajové čtvrti měst. Posílená povrchová veřejná doprava samozřejmě uvázla v kolonách taky. Tak takto prosím ne.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru