Zisk a tržby amerického výrobce spotřebního zboží Procter & Gamble (P&G) ve druhém finančním čtvrtletí roku vzrostly a překonaly odhady analytiků. Ke zlepšení dopomohla zejména zvýšená poptávka po zdravotnickém zboží, sdělila firma, která své produkty vyrábí i v Česku. Čistý zisk výrobce pracích prášků Tide nebo plenek Pampers vzrostl na 7,9 miliardy dolarů (zhruba 200 miliard korun) z 3,2 miliardy dolarů o rok dříve. Výsledek však zahrnuje jednorázový zisk z odprodeje některých aktivit. 

Celkové tržby za čtvrtletí do konce prosince zůstaly beze změny na 16,95 miliardy dolarů (429,5 miliardy korun) a rovněž mírně předčily odhady. Takzvané organické tržby, v nichž nejsou započteny výnosy odprodaných aktivit a jednorázové příjmy, se zvýšily o dvě procenta. Organické tržby v tomto finančním roce vzrostou o dvě až tři procenta, odhadla společnost.

Akcie P&G po zveřejnění zprávy stouply až o dvě procenta. Za posledních 12 měsíců získávají asi deset procent.

P&G nyní pracuje na rozsáhlé restrukturalizaci s plánem zaměřit se na hlavní značky a odprodat méně zisková aktiva. Skupina loni za 12,5 miliardy dolarů prodala 41 svých značek kosmetiky společnosti Coty. P&G rovněž uskutečňuje plán snižování nákladů, v němž chce během pěti let ušetřit až deset miliard dolarů.

GE poskočil zisk, tržby ale zamířily dolů

Největšímu americkému průmyslovému konglomerátu General Electric (GE) vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk z běžných provozních aktivit o 35,7 procenta na 3,48 miliardy dolarů (88,4 miliardy korun). Hospodaření podpořily hlavně aktivity v oblasti elektřiny a obnovitelných zdrojů. Celkové příjmy se však snížily o 2,4 procenta na 33,1 miliardy dolarů a zaostaly tak za odhady analytiků oslovených agenturou Thomson Reuters.

Příjmy elektrárenské divize díky dodávkám nových plynových turbín stouply o 20 procent. Příjmy letecké divize, která vyrábí letecké motory, vzrostly o 6,7 procenta. V divizi ropy a plynu však příjmy klesly o 22 procent. Společnost potvrdila, že za celý rok čeká provozní zisk v rozmezí 1,6 až 1,7 dolaru na akcii. Analytici v průměru čekají zisk 1,66 dolaru.

Devatenáctý propad IBM

Americká počítačová společnost International Business Machines (IBM) zaznamenala další, již devatenáctý čtvrtletní pokles tržeb za sebou. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2016 se tržby ve srovnání se stejným obdobím loňského roku snížily o více než jedno procento na 21,8 miliardy dolarů (551,8 miliardy korun). Příčinou je silný dolar a slabší prodej klasických počítačových výrobků. Firma to uvedla ve své zprávě zveřejněné v noci na pátek. Akcie firmy loni přesto překonaly růst indexu Dow Jones i S&P 500, upozornila agentura DPA.

Přestože firmě již čtvrtým rokem klesá obrat, podařilo se jí docílit mírně vyššího zisku 4,5 miliardy dolarů oproti 4,46 miliardy, a překonat tak odhady analytiků. Letos společnost očekává zisk 13,8 dolaru na akcii. Hodnota jejích akcií v předchozím roce vzrostla o 30 procent. Například burzovní index Dow Jones zaznamenal loni nárůst jen o 23,2 procenta a index S&P 500 pouze o 16 procent.

Společnost IBM v uplynulém desetiletí přesunula svou pozornost od počítačového hardwaru k lukrativnějším službám a softwaru. Své produkty prodává především podnikům a velkým organizacím a je považována za dobrý ukazatel zdraví celosvětového technologického sektoru.