Elektronická evidence tržeb podle údajů ministerstva financí jen za první měsíc existence dokázala zdvojnásobit útraty v hotelech a restauracích. Číslo je to obdivuhodné. Protože neexistují srovnatelná data za minulé měsíce, ale pouze odhady Českého statistického úřadu za předchozí kvartály, musíme věřit datům ministerstva financí. Stoprocentní nárůst ovšem znamená, že bez evidence tržeb byla před zavedením systému každá druhá platba utajená, přestože se oficiální míra šedé ekonomiky v Česku uvádí kolem 16−20 procent, podle toho, kdo ji zrovna počítá. A i když dvacet procent z nárůstu tržeb přičteme zdražení, k němuž docházelo postupně v posledních měsících, a dalších dvacet procent dáme na vrub dobré ekonomické situaci a vánočním večírkům, stále jde o rekord. Pokud by měl tento trend vydržet, potom by Česko nemuselo plánovat rozpočtový schodek.

Nicméně zpět od fantazírování k realitě. Kromě zdvojnásobení tržeb zaznamenala finanční správa rovněž nápor nových plátců daně z přidané hodnoty. Potvrzuje se tak odhad, že většina živnostníků, kteří oficiálně vykazovali celoroční příjmy kolem 750−990 tisíc korun za rok, své příjmy podhodnocovala. Překročení milionového limitu, který je určující pro to, aby se dotyčný stal plátcem DPH, totiž znamená nejen platbu nové daně, ale především vyplňování dalších dvou dotazníků finanční správy. Při jejich nesrozumitelnosti a v některých kolonkách faktické nevyplnitelnosti může mít i vzdělaný člověk ochotný platit daň pocit, že buď bude muset okamžitě zaplatit pokutu, nebo se odebrat do speciálního vězení vyhrazeného těm, kteří nerozumí kolonkám A 1 až A 367.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 30 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru