Většina ekonomů se shoduje v tom, že nanotechnologie, umělá inteligence a digitalizace brzy dominantně nebo možná úplně vytlačí lidskou práci. Já bych v této úvaze šel dál a začal se pomalu zamýšlet nad tím, že stroje do jisté míry budou substituovat i naše touhy.

Jak známo, my ekonomové nad problémy rádi přemýšlíme ve smyslu poptávky a nabídky. V případě člověka se tedy jedná o nabídku práce a poptávku po zboží a službách. Z tohoto pohledu tedy stroje brzy dominantně nahradí nabídkovou stranu člověka − a z člověka zbude jen jakýsi stroj touhy. V současné době totiž ekonomika funguje tak, že člověk získává peníze tím, že plní touhy jiných lidí, a utrácí peníze, aby přiměl ostatní plnit touhy jeho. Pokud člověk bude zproštěn nutnosti vyrábět cosi pro kohosi jiného − zůstane z něj jen nástroj touhy. Mění se tím charakter celé ekonomiky, a tak se pomalu mezi ekonomy zvedá otázka, zda nedanit kapitál místo práce, kdo bude onu silně monopolní umělou inteligenci vlastnit a zda by třeba sociální politiku neměl mít na starosti spíš byznys než čím dál tím slabší státy − co kdyby se například o rekvalifikaci milionů řidičů postaralo průmyslové odvětví, které je v práci zastoupilo, a ne stát skrze daně svých poplatníků?

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru