Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby člověku bylo ublíženo. Robot musí uposlechnout příkazů člověka kromě případů, kdy jsou tyto příkazy v rozporu s prvním zákonem.

První dva základní zákony robotiky, které ve 40. letech definoval spisovatel sci-fi literatury Isaac Asimov, se do praxe pokouší převést Evropský parlament. Minulý týden − zatím v jedné z komisí − prošel návrh, který definuje umělou inteligenci a její práva a povinnosti ve vztahu k člověku. V únoru má tento návrh schvalovat celý parlament.

Jakkoliv je vynález umělé inteligence zatím ještě záležitostí několika budoucích desítek let, lucemburská politička Mady Delvauxová, která návrh připravila, upozornila, že s rostoucí autonomií robotů jsou současné zákony neúčinné. Podle ní stojí lidstvo na prahu nové éry, kdy nástup umělé inteligence rozpoutá novou průmyslovou revoluci.

Dokument

Návrh Evropského parlamentu definující práva a povinnosti umělé inteligence najdete na jeho webových stránkách.

Návrh má proto vytvořit právní rámec, v němž se budou pohybovat jak lidé, tak i umělé inteligence. Nová legislativa by se měla týkat všech typů strojů − robotů, botů (automatických programů) i androidů. Předpokládá, že roboti s větší autonomií a vyšší inteligencí ponesou za své chování větší odpovědnost. Ti nejchytřejší autonomní roboti by podle návrhu dokonce získali status elektronické osobnosti se specifickými právy a povinnostmi.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru