Týden po nadcházející páteční inauguraci Donalda Trumpa se bude v Číně slavit lunární Nový rok − rok Kohouta. Ve městě Tchaj-jüan vztyčili v rámci oslav sochu kohouta s hřebínkem nápadně připomínajícím nezaměnitelný účes nastávajícího amerického prezidenta. Plastika se stala v Číně okamžitým hitem sváteční sezony. Na internetu se dají koupit nafukovací kopie v nejrůznějších velikostech jako novoroční dekorace či dárek přátelům.

Podoba Trumpa jako bojovného kohouta je přiléhavou metaforou pro jeho postoj k Číně. Kritika Číny v předvolebním boji je běžnou součástí prezidentských kampaní; poprvé ji jako volební taktiku uplatnil Bill Clinton v roce 1992, když kritizoval Bushe staršího z "podlézání pekingským řezníkům" po masakru na náměstí Tchien-an-men. Stejně tak patří k americkému folkloru, že kandidát po svém zvolení postupně přejde do zajetých kolejí a snaží se Peking příliš neprovokovat. Clinton sám se nakonec stal ve vztahu k Číně jedním z nejvstřícnějších prezidentů.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?