Týden po nadcházející páteční inauguraci Donalda Trumpa se bude v Číně slavit lunární Nový rok − rok Kohouta. Ve městě Tchaj-jüan vztyčili v rámci oslav sochu kohouta s hřebínkem nápadně připomínajícím nezaměnitelný účes nastávajícího amerického prezidenta. Plastika se stala v Číně okamžitým hitem sváteční sezony. Na internetu se dají koupit nafukovací kopie v nejrůznějších velikostech jako novoroční dekorace či dárek přátelům.

Podoba Trumpa jako bojovného kohouta je přiléhavou metaforou pro jeho postoj k Číně. Kritika Číny v předvolebním boji je běžnou součástí prezidentských kampaní; poprvé ji jako volební taktiku uplatnil Bill Clinton v roce 1992, když kritizoval Bushe staršího z "podlézání pekingským řezníkům" po masakru na náměstí Tchien-an-men. Stejně tak patří k americkému folkloru, že kandidát po svém zvolení postupně přejde do zajetých kolejí a snaží se Peking příliš neprovokovat. Clinton sám se nakonec stal ve vztahu k Číně jedním z nejvstřícnějších prezidentů.

V článku se dále dozvíte

  • Trump bude v bojovném tónu proti Číně asi pokračovat i po své inauguraci.
  • Ta se odehraje tento týden v pátek.
  • Ale lze očekávat, že postupně mu hřebínek splaskne.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.