K čemu jsou holky na světě? Aby z nich byly maminky, zní začátek básničky Jiřího Žáčka obsažené v čítance pro druhou třídu základních škol. Dílko způsobilo v Česku pozdvižení. Řada feministek a feministů v něm spatřila esenci genderových stereotypů, podle kterých žena patří do kuchyně a k dětem. Jenže na sociálních sítích narazili na odpor nejen zarytých konzervativců a primitivních machistů. Důvod lapidárně formuloval liberálně založený kolega: "Když se budeme zabývat takovými koninami, tak si toho Trumpa asi opravdu zasloužíme." Celá aféra není jen lokální anekdotou. Spíš demonstrací, jak to dopadá, když se příliš tlačí na pilu.

Demokratická společnost zřejmě snese v určitém čase jen určitou míru změn, a to i v případě, když uznává, že jde o změny pozitivní. Viděli jsme to například na vývoji postoje české společnosti k ekologii. Na začátku 90. let, kdy Česko bylo zdevastovanou zemí s nejhorším prostředím široko daleko, byly ekologické organizace populární, lidé jim široce přitakávali. Dnes je ovšem "ekologický aktivista" málem sprostým souslovím. Proč? Protože to aktivisté z pohledu většinové společnosti přehnali. Lidé sice ve vší obecnosti chtějí čisté životní prostředí, ale nechtějí, aby jim někdo omezoval jízdy autem nebo kontroloval, čím topí. Výsledkem je odmítnutí "ekologie" jako takové. V případě genderu je to podobné. Společnost jako celek oceňuje, že jsme se s rovnoprávností pohlaví dostali na nestředověkou úroveň, ale většinově nehodlá jít dál. Nechce kvóty pro zaměstnávání žen či pro zastoupení žen v politice, odmítá kritiku genderově nekorektních básniček v čítankách. Nechce "gender".

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru