Loňský přebytek v hospodaření státu, první od roku 1995, vyvolal nebývalý zájem o jindy nudnou disciplínu veřejných financí. Ústředním bodem překvapivě není hledání příčin propastného rozdílu mezi plánovaným schodkem a skutečným přebytkem. Ten připomíná situaci, kdy celý rok tvrdíme, že si v prosinci budeme muset půl výplaty půjčit, aby nám nakonec půlka zbyla.

Kreativní nápady politiků se však plně soustřeďují na otázku, jak vzniklý šedesátimiliardový přebytek rozdělit. "Proinvestovat," hlásá jeden dobře míněný nápad, jehož autor patrně zapomněl, že pro letošní rok již existuje schválený rozpočet. Ten pamatuje i na investice, jejichž zvýšení by vyžadovalo souhlas parlamentu a případně dále navýšilo schodek čistě náhodou plánovaný právě na 60 miliard.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru