Loňský přebytek v hospodaření státu, první od roku 1995, vyvolal nebývalý zájem o jindy nudnou disciplínu veřejných financí. Ústředním bodem překvapivě není hledání příčin propastného rozdílu mezi plánovaným schodkem a skutečným přebytkem. Ten připomíná situaci, kdy celý rok tvrdíme, že si v prosinci budeme muset půl výplaty půjčit, aby nám nakonec půlka zbyla.
Kreativní nápady politiků se však plně soustřeďují na otázku, jak vzniklý šedesátimiliardový přebytek rozdělit. "Proinvestovat," hlásá jeden dobře míněný nápad, jehož autor patrně zapomněl, že pro letošní rok již existuje schválený rozpočet. Ten pamatuje i na investice, jejichž zvýšení by vyžadovalo souhlas parlamentu a případně dále navýšilo schodek čistě náhodou plánovaný právě na 60 miliard.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru