Kvůli práci pro tajnou službu bývalé Německé demokratické republiky Stasi v pondělí na svou funkci na berlínské radnici rezignoval Andrej Holm, kterého do vedení německé metropole nominovala postkomunistická strana Levice. Spor o Holmovu minulost vyvolal napětí mezi třemi stranami levicové koalice, která Berlínu vládne teprve od prosince, informovala agentura DPA.

"V posledních dnech mi SPD (sociální demokracie) a Zelení dali najevo, že mě jako státního tajemníka nebudou politicky podporovat," zdůvodnil Holm své rozhodnutí. Rezignací předešel kroku primátora Michaela Müllera, který o víkendu avizoval, že Holma z funkce odvolá.

%insert_attachment[64444980] priloha.html%

Státním tajemníkem pro bydlení se nestraník Holm stal na návrh postkomunistické strany Levice, které ve vedení německé metropole připadl po loňských koaličních jednáních právě resort rozvoje města a bydlení. Berlínu od konce loňského roku vládne levicová koalice SPD, Zelených a Levice, která je mnohými považována za zkoušku spolupráce těchto tří stran, jež by se mohla opakovat po podzimních volbách i na spolkové úrovni.

Holmova nominace do vedení hlavního města vyvolala protesty nejen z řad opozičních křesťanských a svobodných demokratů (CDU a FDP) a Alternativy pro Německo (AfD), ale i z řad obou koaličních partnerů Levice. Navržení Holma do vedení města kritizoval i šéf památníku Stasi v berlínské části Hohenschönhausen.

Nyní šestačtyřicetiletý sociolog Holm vstoupil do služby východoněmeckého ministerstva státní bezpečnosti jako osmnáctiletý 1. září 1989. Službu po krátkém výcviku nastoupil v době, kdy se začal východoněmecký režim Sjednocené socialistické strany (SED) pomalu hroutit, lidé pravidelně protestovali v ulicích a desetitisíce jich přes Prahu a Budapešť utíkaly na Západ.