Před volbami v roce 2010 se stal šéfem kampaně ODS Ivan Langer. Strana byla v zoufalé situaci. Obtěžkána skandály, v průzkumech ztrácela na ČSSD. Málokdo pochyboval, že Jiří Paroubek drtivě vyhraje a stane se premiérem. Langer tehdy vedl kampaň ve stylu: Nebudeme tvrdit, že jsme Rychlé šípy, protože byste nám to stejně nevěřili, ale chceme vás přesvědčit, že naše recepty jsou lepší než Paroubkovy. Nezdálo se, že by to mohlo fungovat, ovšem Langer byl tak přesvědčený o vítězství, že se s autorem tohoto textu vsadil. Pokud ODS nevyhraje, skočí z mostu. Tedy na gumě, samozřejmě.

Čerstvě jmenovaný manažer volební kampaně ČSSD Jan Birke je nyní v podobné situaci jako před lety Langer. Jeho strana prohrává s Andrejem Babišem až o 10 procent a oranžoví politici nevypadají, že by mohli rozhodující počet voličů chytit za srdce. Birke přesto říká "Chci ty volby vyhrát, proto jsem to vzal!" a zdá se, že to myslí vážně. Zatím to vypadá, že ČSSD volí i stejnou taktiku jako ODS v roce 2010. Sázku na program. V tomto případě na program vyhraněně levicový, se sliby zvyšování platů a daňové progrese, ve snaze udělat z voleb klasický pravolevý střet, vykreslit Babiše jako oligarchu, který z principu nemůže hájit zájmy lidí s podprůměrnými příjmy.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru