Tisíce druhů hmyzu dokážou podle délky dne předvídat roční období a přizpůsobit tomu svůj životní cyklus, aby například přežily zimu. Přestože to badatelé dobře vědí, dodnes nikdo na světě nevysvětlil, jak přesně tyto "vnitřní hodiny" fungují. V laboratořích Biologického centra v Českých Budějovicích už na tom však pracuje tým dvaačtyřicetiletého vědce Davida Doležela.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Nyní mu v tom výrazně pomůže prestižní grant Evropské výzkumné rady ve výši dvou milionů eur, který se mu nedávno podařilo získat. To je v českém vědeckém prostředí něco mimořádného, na seznamu 314 špičkových badatelů z celé Evropy, kteří ke konci loňského roku na velkorysou podporu tohoto typu dosáhli, je Doležel jediným vědcem působícím v tuzemsku. Takzvané Consolidator granty míří každoročně na pětileté bádání vědcům s vlastní skupinou a s odstupem sedmi až dvanácti let od doktorátu. Předloni jej třeba v Česku získali badatelé dva − chemička Jana Roithová a fyzikální chemik Michal Otyepka. "Je to nejtěžší soutěž o granty, která v současnosti na světě je. Dostávají je jen ti nejlepší z nejlepších. Granty umožňují posílit tým a dát mu stabilitu potřebnou pro řešení základních otázek," vysvětluje profesor Zdeněk Strakoš, který se hodnocení účastní.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.