Brzy po objevu relikviáře svatého Maura na hradě v Bečově nad Teplou začaly o případu kolovat legendy. Tehdejšímu režimu vyhovovala ta o souboji "hodné" komunistické kriminálky se "zlým Američanem", který chtěl okrást Československo o románskou památku ceny srovnatelné s korunovačními klenoty. Odehrát se událost o patnáct let dříve, nejspíš by dostal seriál o majoru Zemanovi další úspěšný díl.

Američan Danny Douglas však už od té doby Česko několikrát navštívil, dokonce se setkal s objevitelem relikviáře, kriminalistou Františkem Maryškou, a v řadě rozhovorů pro česká média tvrdil, že Československu uškodit nechtěl. Ať už byla role bohatého obchodníka s výstředním koníčkem v podobě hledání ztracených památek jakákoliv, zřejmá je úplně jiná věc. Klíčovou postavou pro záchranu relikviáře a jeho setrvání v Česku nebyl Douglas ani Maryška, ale tehdejší kastelán Bečova Karel Macek. "Právě on duchaplně přidělil relikviáři ihned po nálezu inventární číslo. Právě proto, že se rozběhl proces registrace relikviáře jako památky, už nebylo jednouché ho tak, jak bylo původně plánováno, prodat a vyvézt," uvedl současný kastelán Bečova Tomáš Wizovský.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Klíčovou postavou pro záchranu vzácného románského relikviáře a jeho setrvání v Česku byl tehdejší kastelán Bečova Karel Macek.
  • Duchaplně přidělil relikviáři ihned po nálezu inventární číslo, tím se rozběhl proces registrace relikviáře jako památky a už nebylo jednoduché ho tak, jak bylo původně plánováno, prodat a vyvézt.
  • Zhatil tak obchod mezi Američanem Dannym Douglasem a československou společností Artia.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.