O sedm let později a po utracení téměř trojnásobku původně odhadovaných nákladů zahájila koncertem svoji existenci Labská filharmonie v německém Hamburku. Oproti opeře v Sydney, která se zpozdila o devět let a jejíž náklady se nakonec vyšplhaly na patnáctinásobek, jde ovšem o dobrý výsledek.

110 metrů vysoká dominanta města, kam se vešel koncertní sál pro 2100 posluchačů či hotel s 244 pokoji, aspiruje na jednu z nejkrásnějších staveb Evropy. Coby turistické lákadlo pak přinese Hamburku peníze.

To by mohlo být inspirací pro Česko, kde se pro jistotu nestaví nic, co by bylo aspoň trochu zajímavé. Nikoliv v ceně, což Česko zvládá dobře, ale v kráse, kterou dosud opomíjí.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru