Nálada, která panovala před osmi lety při inauguraci 44. prezidenta Spojených států amerických, připomínala vítání proroka. Sedmačtyřicetiletý, mladistvě vyhlížející senátor se osvědčil jako nadaný rétor schopný elektrizovat tisíce posluchačů. Většiny z nich se zmocňovalo pohnutí už jen z pomyšlení na to, že do Bílého domu 143 let po zrušení otroctví vstupuje poprvé potomek černochů. Kdo by v takovém okamžiku nepodlehl pokušení očekávat, že Barack Obama dokáže − když už ne zázraky, tak přinejmenším to, co žádný z jeho předchůdců.

Po osmi obamovských prezidentských letech se ukazuje, že jejich největší výkon se odehrál na samém počátku, samotnou volbou. Její výsledek odkazoval na nejpůsobivější heslo z předcházející volební kampaně "Yes We Can" a vítěz si toho byl plně vědom. "Pokud ještě někdo pochybuje, že Amerika je místo, kde je všechno možné, někdo, kdo se ptá, zda sen našich otců zakladatelů je stále živý, někdo, kdo pochybuje o moci naší demokracie, tak dnes dostal odpověď," prohlásil Barack Obama ve svém prvním projevu.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?