Nález, jímž Ústavní soud zamítl návrh Nejvyššího soudu na zrušení ustanovení zákona o archivnictví, které umožňuje badatelům nahlížet do archiválií vzniklých před 1. lednem 1990 z činnosti bezpečnostních složek podle zákona o Ústavu totalitních režimů a o Archivu bezpečnostních složek, byl téměř symbolicky vyhlášen krátce po 40. výročí Charty 77. Navrhované zrušení napadeného ustanovení by zastavilo možnost bádání o historii komunistického režimu. Toho se obávali všichni, kteří si uvědomují roli znalosti historie při ochraně demokracie.

Při četbě přesvědčivého odůvodnění nálezu se čtenáři vybaví sentence Husova přítele Jeronýma Pražského: "Má-li vzejíti z pravdy pohoršení, lépe jest, aby pohoršení vzešlo, než aby pravda byla zatajována." K podobnému závěru došla většina soudců, když testovala proporcionalitu vztahu práva na informaci a ochranu soukromí.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru