Konflikt na Ukrajině zmizel z titulních stránek, panuje příměří. Ovšem klid je jen zdánlivý. Složitost, chaotičnost a praktickou neřešitelnost konfliktu dobře ilustruje příběh Naděždy Savčenkové, která je v těchto dnech na návštěvě Česka. Původně byla Savčenková považována za ukrajinskou národní hrdinku, tamní tisk ji s oblibou přirovnával k Johance z Arku, mělo jít o bojovnici, která vyžene Rusy z Donbasu a obnoví vládu Ukrajiny nad touto oblastí. Nyní ale padají v souvislosti s ní dokonce slova o vlastizradě. Její politický osud je nejasný, podobně jako osud celého konfliktu.

Hlavně osvobodit zajatce

Připomeňme si příběh této ukrajinské pilotky, nyní političky. Savčenková se už v ruském vězení chovala nepoddajně, dávala nepokrytě najevo, co si o svém soudu myslí. Došlo na hladovky, zpěv ukrajinské hymny. Proměnila tak soud v divadlo, zvláště když si nikdo nedělal iluze o tom, že by mohl dopadnout jinak než odsouzením. Pro velkou část ukrajinské veřejnosti se stala symbolem odporu proti ruské agresi. Vladimir Putin byl nakonec rád, že se problému jménem Savčenková zbavil a předal jej Ukrajincům.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru