Maďarský premiér Viktor Orbán plánuje rázně zakročit proti nevládním organizacím. Trnem v oku jsou mu hlavně ty občanské spolky, které jsou financovány Georgem Sorosem, miliardářem maďarského původu. Podle slov místopředsedy vládnoucí strany Fidesz Szilárda Németha použije Maďarsko "všechny nástroje, které má k dispozici" k "vymetení" nevládních organizací sponzorovaných americkým finančníkem.

Ty podle něj "slouží globálním kapitalistům a podporují politickou korektnost více než národní vlády". Orbánova strana chce novým zákonem, který má být parlamentu předložen v dubnu, přinutit vedoucí pracovníky nevládních organizací k podrobnému majetkovému přiznání. "Cítím, že k tomuto kroku nastala z mezinárodního pohledu vhodná doba," řekl Németh.

Orbán, první evropský lídr, který veřejně podpořil prezidentskou kampaň Donalda Trumpa, čelí dlouhodobě kritice ze strany Evropské unie a amerického prezidenta Baracka Obamy za to, že z Maďarska buduje neliberální a autoritářský stát. Kritikou na premiérovu hlavu nešetří ani nevládní organizace. V říjnu například spolu s opozičními stranami v reakci na pozastavení činnosti levicového deníku Népszabadság svolaly v Budapešti demonstraci za svobodu tisku.

Někteří občanští aktivisté se nyní obávají, že po Trumpově inauguraci již Orbánovi, který je v minulosti označoval za "placené politické aktivisty (...) pokoušející se prosazovat zahraniční zájmy", nic nebrání v tvrdé odvetě. "V důsledku zvolení Donalda Trumpa Orbán konečně cítí, že jeden ze dvou mezinárodních hráčů, kteří se o situaci nevládních organizací v Maďarsku zajímali, - USA a Evropská unie - je nyní na jeho straně, protože Trump je Sorosovým lítým soupeřem," řekl Guardianu Peter Kreko z budapešťského think-tanku Political Capital Institute, který patří mezi 60 organizací, jež dostávají finance od Sorosovy Open Society Foundation.

Americký finančník a podporovatel Demokratické strany George Soros je dlouhodobě terčem Trumpovy kritiky. Nastupující americký prezident miliardáře obvinil, že je součástí "globálních mocenských struktur, které jsou odpovědné za ekonomická rozhodnutí, jež okradla pracující třídu, oloupila naši zemi a bohatství dala do kapes několika velkých korporací a několika politických subjektů."

V jedné předvolební reklamě pak Trump ukazoval záběry, na kterých je Soros ve společnosti šéfky Fedu Janet Yellenové a výkonného ředitele Goldman Sachs Lloyda Blankfeina, kteří jsou stejně jako miliardář Židé. Za svou antisemitskou reklamu se Trump ve Spojených státech dočkal ostré kritiky od Ligy proti hanobení (Anti-Defamation League).

O tom, že se vztahy Maďarska a Bílého domu výrazně zlepší, svědčí i fakt, že Trump po svém zvolení s Orbánem telefonicky hovořil a pozval ho na návštěvu Spojených států. "Myslím, že Amerika teď bude mít prezidenta, který není ideologicky omezený. Je to otevřený člověk, který se mnohem více zajímá o úspěch, výkonnost a výsledky než o politické teorie," komentoval Orbán v listopadu vzájemný rozhovor.