Zpráva americké špionáže vinící Rusko z hackerských útoků na USA byla sestavena z výpovědí osob, analýzy dat a informací z veřejných zdrojů. Při slyšení před senátním výborem pro kontrolu zpravodajských služeb to v úterý prohlásil šéf amerických rozvědek James Clapper. Rusko se podle něj pokusilo ovlivnit volby ve zhruba "dvou tuctech" států. Nelze prý ani vyloučit, že na americké servery umisťovalo dětskou pornografii.

Clapper, a po něm i šéf amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) James Comey, v Senátu komentovali zprávu americké špionáže z minulého týdne, která vinila ruského prezidenta Vladimira Putina, že vydal příkaz k hackerským útokům na servery americké Demokratické strany ve snaze ovlivnit volby ve prospěch Donalda Trumpa.

Comey před výborem prohlásil, že vedení Demokratické strany z jemu neznámých důvodů opakovaně odmítalo žádosti o prozkoumání svých serverů napadených hackery. FBI se prý nakonec musela spolehnout na forenzní analýzu privátní bezpečnostní firmy CrowdStrike.

Američtí vyšetřovatelé podle Comeye nemají důkazy o tom, že by hackeři úspěšně napadli servery Trumpova volebního štábu nebo vedení Republikánské strany. Clapper prohlásil, že Moskva je přesvědčena, že se s Trumpem dohodne spíš než s demokratickým prezidentem, protože newyorský miliardář je obchodník.

Comey byl dotázán, zda jeho úřad zkoumal vazby Trumpových spolupracovníků s Ruskem. Odpověděl, že podobné dotazy nemůže komentovat ani se k nim veřejně vyjadřovat. Demokratický senátor Ron Wyden poté šéfa FBI vyzval, aby poskytl veřejně publikovatelnou odpověď na tuto otázku do 20. ledna, kdy bude Trump uveden do Bílého domu. Comey si ale není jist, zda vůbec může veřejně poskytnout jakoukoliv takovou odpověď.

Americká média předpokládají, že vztahy USA s Ruskem a údajné kybernetické útoky ruských hackerů schválené Kremlem budou jedním z témat středeční tiskové konference Donalda Trumpa, první po vítězných listopadových prezidentských volbách. Trump ruské útočné záměry dlouho zpochybňoval. Když se minulý týden seznámil s analýzou amerických rozvědek, výhrady neodvolal, ale odmítavý postoj podle svých poradců zmírnil.