Kvůli slovům, která vznikla díky moderním technologiím, jako je lajkovat, Skype, iPhone, Facebook nebo gúglovat, lidé neváhají kontaktovat jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český.

"Zajímá je, jestli se slova přepisují do češtiny, případně jak. A také chtějí vědět, jestli se píšou s malým, nebo velkým písmenem," popisuje zástupkyně ředitele Ústavu pro jazyk český a šéfredaktorka časopisu Naše řeč Markéta Pravdová. Problém je třeba se slovem gúglit, protože správně přepsanou variantu slova gúglit (nikoliv s ů nebo s dvěma o) skoro nikdo nepoužívá.

V pondělí začala konference ke stému výročí časopisu Naše řeč, který se zabývá vývojem českého jazyka.

Za posledních sto let se čeština proměnila hodně, nejvíce změn však přišlo až s otevřením hranic a překotným technologickým vývojem.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.