U Ženevského jezera se tento týden rozhodne, zda se dvě části Kypru po více než čtyřiceti letech znovu spojí v jeden stát. Už samotné naplánování konference za účasti kyperského a tureckého prezidenta a britské premiérky i předsedy řecké vlády napovídá, že tentokrát je řešení jednoho z nejstarších nevyřešených konfliktů v Evropě cítit za dveřmi.

Konflikt přivedly na svět přemrštěné ambice skupiny mužů v uniformách. Když se v létě roku 1974 skupina důstojníků s tichým požehnáním vojenské junty v Aténách pokusila o puč na Kypru, kterým by připojila ostrov k Řecku, nenapadlo je, že jejich pokus selže a že vyvolají nesmírné škody a utrpení. Protože pučisté svou eskapádou poskytli generálům v Turecku záminku obsadit severní část Kypru, odkud museli uprchnout takřka všichni řecky mluvící obyvatelé. Trauma zasáhlo desetitisíce lidí, kteří se nuceně museli stěhovat mezi severem a jihem ostrova.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru