Narodil se v roce 1911, na kolo sedl poprvé až ve čtrnácti letech a cyklistiku začal brát vážně ve věku, kdy už mnozí jeho vrstevníci zvažovali, zda v jedné stopě udrží balanc. Francouz Robert Marchand, který míří do cíle cyklistické hodinovky, v níž výkonem 22,5 kilometru ustavil rekord v kategorii nad 105 let pro něj vytvořené, je extrémním případem výdrže lidského organismu. A to si rekordman v cíli postěžoval na taktickou chybu − přehlédl ceduli oznamující posledních deset minut, takže zbytečně šetřil síly. Marchand je fenomén, ale dech vyráží i pětaosmdesátiletý Ed Whitlock, který nedávno zaběhl maraton pod čtyři hodiny. Z jejich výkonů můžeme čerpat naději, že stáří může být s dobrou životosprávou a trochou štěstí na geny aktivní déle, než jsme si kdy dokázali představit.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru