Narodil se v roce 1911, na kolo sedl poprvé až ve čtrnácti letech a cyklistiku začal brát vážně ve věku, kdy už mnozí jeho vrstevníci zvažovali, zda v jedné stopě udrží balanc. Francouz Robert Marchand, který míří do cíle cyklistické hodinovky, v níž výkonem 22,5 kilometru ustavil rekord v kategorii nad 105 let pro něj vytvořené, je extrémním případem výdrže lidského organismu. A to si rekordman v cíli postěžoval na taktickou chybu − přehlédl ceduli oznamující posledních deset minut, takže zbytečně šetřil síly. Marchand je fenomén, ale dech vyráží i pětaosmdesátiletý Ed Whitlock, který nedávno zaběhl maraton pod čtyři hodiny. Z jejich výkonů můžeme čerpat naději, že stáří může být s dobrou životosprávou a trochou štěstí na geny aktivní déle, než jsme si kdy dokázali představit.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru