Doby, kdy nejlidnatější ekonomika světa rostla dvouciferným tempem, jsou zdá se nenávratně pryč. Čínská vláda loni zavedla nová opatření, která měla zabránit dalšímu zpomalování a odvrátit hrozbu prasknutí bubliny na nemovitostním trhu a s tím spojeného výrazného zpomalení ekonomiky.

Efekty loňských opatření budou v Číně doznívat i v první polovině tohoto roku. Pravděpodobnost tvrdého přistání ekonomiky se skutečně snížila. Nyní se obáváme spíše scénáře "ztracené dekády". Loňská opatření byla totiž provedena na dluh a tahounem byl hlavně státní sektor na úkor dlouhodobého potenciálu ekonomiky. Od nové vládní garnitury, která by měla nastoupit v druhé polovině roku, se navíc nedá čekat, že by provedla nutné strukturální reformy ekonomiky. V dlouhodobém horizontu proto předpokládáme postupné oslabování čínského ekonomického růstu, což je důvod, proč mluvíme o scénáři ztracené dekády. Jeho naplnění dáváme pravděpodobnost 45 procent.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru