Ptát se, co z Charty 77 beze zbytku platí i dnes, může vypadat nemístně. I z letmého srovnání je patrné, že konkrétní důvody, které tehdy vedly k jejímu vzniku, pominuly. Vedoucí úlohu komunistické strany, která jí zajišťovala monopol na moc, z ústavy státu vymazali sami poslanci této strany v prosinci 1989. Právní řád v naší společnosti funguje, byť mnohdy nedokonale, ale nesrovnatelně s dobou, kdy o rozsudcích politických oponentů rozhodovala nejužší špička KSČ a soudy pouze vykonávaly její vůli. A i když noviny mají daleko k dokonalosti, šíře svobody slova nabízená i prostřednictvím nynějších sociálních sítí je s dobou vzniku Charty 77 neporovnatelná.

Tak proč a čím by mohla, a možná dokonce měla Charta 77 inspirovat a v jistém ohledu zavazovat? Odpověď je v základní myšlence, kvůli níž vznikla: brát vládce za slovo, aby dodržovali ústavu a zákony, aby platilo, že "co je psáno, to je dáno", aby nad zákonem nebyly postaveny neveřejné zákazy a příkazy, pokyny, které nejsou nikde zaznamenány, a proto je není možné hodnotit a soudit. To vše je nutný a potřebný předpoklad, aby platila společenská smlouva, na níž je založen novodobý stát, kde vládce není vládcem z milosti Boží, a vládcem není ani skupina lidí jen proto, že si to jedna strana nechá vytesat do ústavy a pro jistotu si vedle policie a armády pořídí ze svých členů vlastní ozbrojený sbor, aniž by se namáhala si k tomu alespoň schválit nějaký zákonný podklad.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru