Ptát se, co z Charty 77 beze zbytku platí i dnes, může vypadat nemístně. I z letmého srovnání je patrné, že konkrétní důvody, které tehdy vedly k jejímu vzniku, pominuly. Vedoucí úlohu komunistické strany, která jí zajišťovala monopol na moc, z ústavy státu vymazali sami poslanci této strany v prosinci 1989. Právní řád v naší společnosti funguje, byť mnohdy nedokonale, ale nesrovnatelně s dobou, kdy o rozsudcích politických oponentů rozhodovala nejužší špička KSČ a soudy pouze vykonávaly její vůli. A i když noviny mají daleko k dokonalosti, šíře svobody slova nabízená i prostřednictvím nynějších sociálních sítí je s dobou vzniku Charty 77 neporovnatelná.

Tak proč a čím by mohla, a možná dokonce měla Charta 77 inspirovat a v jistém ohledu zavazovat? Odpověď je v základní myšlence, kvůli níž vznikla: brát vládce za slovo, aby dodržovali ústavu a zákony, aby platilo, že "co je psáno, to je dáno", aby nad zákonem nebyly postaveny neveřejné zákazy a příkazy, pokyny, které nejsou nikde zaznamenány, a proto je není možné hodnotit a soudit. To vše je nutný a potřebný předpoklad, aby platila společenská smlouva, na níž je založen novodobý stát, kde vládce není vládcem z milosti Boží, a vládcem není ani skupina lidí jen proto, že si to jedna strana nechá vytesat do ústavy a pro jistotu si vedle policie a armády pořídí ze svých členů vlastní ozbrojený sbor, aniž by se namáhala si k tomu alespoň schválit nějaký zákonný podklad.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru