Ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš zjevně nechce nechat téma vyšších mezd jen v gesci sociální demokracie. Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka už několik měsíců téma tlačí vším, co má po ruce: prosazuje vyšší platy, vyšší minimální mzdu, daňovou progresi, v soukromém sektoru to už odnesl třeba nizozemský velvyslanec, který musel k premiérovi na kobereček, aby mu vysvětlil nízké mzdy v supermarketech Albert. Nyní téma zvedá dle očekávání i Babiš, ale zcela jinak. Místo přidávání na platech chce raději ubírání na daních. Výsledek by měl být ekonomicky podobný, tedy více peněz přinesených domů, a politicky samozřejmě zcela odlišný − hlas pro ANO, ne pro ČSSD.

Babišův záměr je bezpochyby lepší. Navíc místo na přímé daně správně cílí na nižší sociální pojištění. Ale s plánem tu je jeden velký problém − jak daně snížit tak, aby to rozpočet přežil. Dokud proti nákladům na snížené daně nepostaví hodnověrný zdroj nových příjmů rozpočtu, zůstává jen další slibotechnou v české politice, která nedokáže správný záměr podepřít ekonomicky realistickým plánem.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?