Státní rozpočet loni skončil poprvé po 20 letech v přebytku. Příjmy převýšily výdaje téměř o 62 miliard korun i přesto, že se původně počítalo se 70miliardovým schodkem. Někteří ekonomové však ministrovi financí vyčítají, že stát málo investoval.

Andrej Babiš se hájí tím, že meziroční propad investic o 77,5 miliardy není tím, co přebytek ve skutečnosti způsobilo. Letos bude podle něj těžké se loňskému výsledku přiblížit i proto, že má dojít ke zpomalení přílivu peněz z EU.

HN: Pane ministře, co se stane s přebytkem rozpočtu? Vy ho navrhujete dát na snížení dluhu, koaliční partneři by ale raději investovali.

Koaličním ministrům nic nebrání v tom, aby investovali. Oni ani nevyčerpali rozpočty, které měli na rok 2016 k dispozici, takže já jim moc nerozumím. Hlavní dezinformace všech pseudomakroekonomů je, že důvodem přebytku byly nízké investice. To je lež. Oproti schválenému rozpočtu jsme naopak investovali o 6,2 miliardy více.

Už na začátku loňského roku přitom všichni věděli, že se investice oproti roku 2015 sníží.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.