Známe to všichni. Otázka: "Přijdeš o víkendu na ten večírek?" Odpověď: "Tak na devadesát procent ano!" Ať jste to vy, kdo otázku klade, anebo kdo na ni odpovídá, skoro vždy odpověď znamená: "Ještě vůbec netuším, ale docela rád bych přišel." Zkrátka, oněch "devadesát procent" není nic jiného než slovní obrat bez jakéhokoli přesného významu. A že ho často používáme, jen dokazuje, jak rádi se zaštiťujeme přesnými čísly a přitom jak málo o nich přemýšlíme.

Pravděpodobnost je něco, čemu poměrně těžko intuitivně rozumíme. Mobilní telefon nás informuje: "Zítra bude v Praze pršet s pravděpodobností 50 procent." Co to znamená? Situaci moc neulehčí ani to, když uvedená pravděpodobnost bude 70, anebo naopak jen 30 procent. Když házíme mincí, nepřekvapí nás, padne-li panna či orel. Ale když se dozvíme, že bude pršet "s pravděpodobností 50 procent", a pak svítí sluníčko, neubráníme se pocitu nespokojenosti. Intuice nás v tomto zrazuje. S nadsázkou dodejme: s pravděpodobností asi tak padesátiprocentní.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?