Známe to všichni. Otázka: "Přijdeš o víkendu na ten večírek?" Odpověď: "Tak na devadesát procent ano!" Ať jste to vy, kdo otázku klade, anebo kdo na ni odpovídá, skoro vždy odpověď znamená: "Ještě vůbec netuším, ale docela rád bych přišel." Zkrátka, oněch "devadesát procent" není nic jiného než slovní obrat bez jakéhokoli přesného významu. A že ho často používáme, jen dokazuje, jak rádi se zaštiťujeme přesnými čísly a přitom jak málo o nich přemýšlíme.

Pravděpodobnost je něco, čemu poměrně těžko intuitivně rozumíme. Mobilní telefon nás informuje: "Zítra bude v Praze pršet s pravděpodobností 50 procent." Co to znamená? Situaci moc neulehčí ani to, když uvedená pravděpodobnost bude 70, anebo naopak jen 30 procent. Když házíme mincí, nepřekvapí nás, padne-li panna či orel. Ale když se dozvíme, že bude pršet "s pravděpodobností 50 procent", a pak svítí sluníčko, neubráníme se pocitu nespokojenosti. Intuice nás v tomto zrazuje. S nadsázkou dodejme: s pravděpodobností asi tak padesátiprocentní.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru