Státní žalobci se už nezabývají trestním oznámením na ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho bývalého náměstka Zdeňka Laubeho, které se týkalo loňské sporné reorganizace policejních útvarů. Případ založili bez dalšího opatření, jelikož ve věci nespatřují podezření ze spáchání trestného činu.

Uvedl to náměstek pražské vrchní státní zástupkyně Adam Bašný. Tuhý trvá na tom, že cílem oznámení byl účelový nátlak, snaha dehonestovat jeho osobu a destabilizovat vedení policie. Podle Chovance šlo o záměrně šířené pomluvy.

Trestní oznámení podal bývalý detektiv protimafiánského útvaru Jiří Komárek, který patřil mezi největší kritiky policejní reformy. Bašný řekl, že po pečlivém vyhodnocení materiálů, které se týkaly údajné trestné činnosti spojené s reorganizací uvnitř policie, bylo v druhé polovině loňského listopadu rozhodnuto o založení věci bez dalšího opatření. "Ve věci nelze spatřovat podezření ze spáchání trestného činu. Obecně vždy platí, že v případě zjištění nových informací je státní zastupitelství povinno učinit tomu odpovídající opatření," sdělil Bašný.

Podle ministra Chovance šlo o jedno z mnoha křivých nařčení, která v souvislosti s policejní reformou na adresu vedení policie a ministerstva vnitra padla.

Policejní prezident Tuhý se nechce k záležitosti příliš vyjadřovat, protože ještě neskončilo vyšetřování policejní reformy ze strany sněmovní komise. "Stále nicméně platí, že pan policejní prezident takové nařčení důrazně odmítá," sdělila mluvčí policejního prezidia Iveta Martínková.

Při policejní reformě se sloučily protimafiánský a protikorupční útvar, které od 1. srpna fungují pod Národní centrálou proti organizovanému zločinu.

Reorganizace policejních útvarů vyvolala roztržku mezi koaličními ČSSD a ANO, kritizovali ji i někteří žalobci.

Související