Praktičtí lékaři by brzy mohli začít předepisovat více druhů léků na cukrovku než doposud. Státní ústav pro kontrolu léčiv totiž zvažuje uvolnění pravidel pro předepisování dvou skupin antidiabetik. Praktici by se však rádi dočkali podstatně většího uvolnění. Předepisovat chtějí hlavně moderní léky.

"Obvodní" lékaře už nebaví své pacienty jen rozesílat pro recepty do ordinací specialistů, často desítky kilometrů vzdálených.

"Zastáváme názor, že pacienti mají chodit k praktickému lékaři, který jim poskytne maximální péči. Specialisty má pacient navštěvovat pouze v případech, kdy to praktický lékař nemůže zvládnout nebo jde o tak vzácnou chorobu, že s ní nemůže nic udělat," uvedl předseda Společnosti všeobecného lékařství Svatopluk Býma.

Právě na cukrovce se praktici snaží dokázat dle svých slov "absurdnost" pravidel pro předepisování léků.

Nejde o zanedbatelnou skupinu pacientů − diabetem trpí už skoro 900 tisíc Čechů a počty nemocných každoročně narůstají.

Odborní lékaři ale tvrdí, že zrovna v případě cukrovky si praktici nemají nač stěžovat, protože recept na základní lék mohou předepisovat bez omezení a řadu dalších léků poté, co se na tom domluví s diabetologem.

Prezident Diabetické asociace ČR a přednosta motolské interní kliniky Milan Kvapil považuje tento model za správný a širší uvolňování pravidel pro předepisování antidiabetik nedoporučuje.

"Praktik nemá tolik zkušeností jako specialista. Kohokoli se zeptáte, jestli by chtěl být léčen u lékaře, který sleduje 2000 diabetiků ročně, nebo u toho, který ošetří 20 diabetiků ročně, tak logicky řekne, že radši půjde k tomu, kdo má víc zkušeností," domnívá se Kvapil. Praktický lékař a místopředseda Společnosti všeobecného lékařství Igor Karen ale namítá, že dokud "obvoďáci" nebudou mít možnost diabetiky léčit bez omezení, zkušenosti jen těžko získají. Připomíná, že k atestaci musí praktici umět zacházet se všemi antidiabetiky, tedy i s těmi, která pak v praxi nemohou sami předepisovat.

Největší Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) uvádí, že praktici jejím klientům s diabetem v roce 2015 vystavili 23 procent ze všech předepsaných antidiabetik. Ambulantní specialisté jich předepsali více než polovinu.

Karen poukazuje na to, že v jiných zemích Evropy o diabetiky běžně pečují především praktici. Podle Kvapila je ale právě solidní síť diabetologických ambulancí důvodem, proč Česko v léčbě diabetu dosahuje dobrých výsledků.

Úmrtnost dobře léčených diabetiků je v Česku prakticky stejná jako u stejně starých lidí bez cukrovky.

Takzvaná preskripční omezení nezapovídají praktikům předpis konkrétních léků zcela. Pokud však lékař naordinuje pacientovi lék, který mu podle pravidel nepřísluší, nemocný si ho pak v lékárně musí zaplatit sám. Pojišťovna mu na něj nedá ani korunu.

Svatopluk Býma uvedl, že seznam léků, u nichž by chtěli uvolnit preskripci, předali jak ministerstvu zdravotnictví, tak VZP. Ta ale případné změny v pravidlech komentovat nechce. Její mluvčí Oldřich Tichý upozorňuje, že je to zcela v kompetenci lékového ústavu.

Na to se odvolává i ministerstvo.

"Podporujeme praktické lékaře v úsilí více se starat o diabetiky, nicméně institucí oprávněnou k realizaci změn je Státní ústav pro kontrolu léčiv," napsala mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.

Ministerstvo, ještě pod vedením Svatopluka Němečka, na podzim odvrátilo hrozící stávku praktických lékařů právě slibem širších kompetencí a kromě toho také navýšením měsíční platby za pacienta v kartotéce. Další vyjednávání nyní zpomalila výměna ministra.