Média často píší o stížnostech na to, jak nízké jsou české mzdy oproti cizině, případně jak vysoké − opět ve srovnání se zahraničím − jsou určité výdaje v poměru k tuzemské průměrné mzdě. To, že si zejména odbory stěžují na Česko jako zónu "levné práce", je vzhledem k jejich poslání vcelku pochopitelné. Je však třeba provádět srovnání příjmů s korektními čísly.

Snad nejpoužívanější je totiž "strašlivý" údaj, že roční mzdy v Česku byly v roce 2014 na úrovni 37 procent průměru Evropské unie. Ovšem po zohlednění parity kupní síly, tedy toho, kolik si lze v dané zemí za jednotku měny koupit, už se české mzdy posouvají na 59 procent průměru EU. Výše uvedená data se navíc týkají jen peněžních příjmů. V celém vyspělém světě mají ale domácnosti nezanedbatelný objem příjmů v "naturáliích". Stát jim platí nepřímo tím, že poskytuje určité služby zdarma. Obvykle jde především o bezplatné zdravotnictví a školství.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru