Masaryk byl profesorem sociologie a dokázal přenášet sociologické poznatky do běžného jazyka jako málokdo. Jeho "nebát se a nekrást" zní banálně, ale je v tom hluboké přesvědčení, že důvěra je základním předpokladem liberální společnosti. Poctivost je výrazem důvěry ve férová pravidla. Opakem důvěry je strach. Proto se nepřátelé liberalismu snaží vyvolávat strach. Strach oslabuje schopnost racionálně uvažovat a jednat. Strach vytváří podhoubí pro autoritářství.

Rok 2016 nabídl lekci možných scénářů rozkladu liberálního řádu. Politika strachu zaznamenávala úspěchy ve většině zemí unie. Krajní pravice pokračovala v úspěšné propagaci nostalgické iluze národního státu. Plané národovectví má v Evropě dlouhou tradici a je třeba připomínat, že národní stát v Evropě civilizačně selhal právě proto, že stavěl svoji identitu na strachu a na nenávisti k "jiným" národům. To nakonec oslabilo schopnost racionálně jednat až tak, že se Evropané nedokázali vyhnout nejmasovějšímu vyvražďování v dějinách.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Asi největší výzvou, jíž budou Evropané letos čelit, je ochrana společného trhu.
  • Liberální společnost vynalezla trh jakožto efektivní mechanismus generující blahobyt, podporující kreativitu a zároveň i důvěru v pravidla.
  • Společný trh neposkytuje silnou kolektivní identitu, ale nabízí Evropanům prostředí pro svobodné uplatnění zájmů, rámec spolupráce a prostředek posilování vztahů solidarity.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru