Role soudů je rok od roku důležitější a na rozhodnutí v klíčových kauzách společenského života čekají nejen právníci, ale také široká veřejnost. Příkladem mohou být rozhodnutí Ústavního soudu, která cílila na nejasnosti z rodinného práva. V prvním z nálezů se soudci zastali rodičů, kteří nechtěli nechat svou dceru naočkovat povinnou hexavakcínou, za což následně dostali od krajské hygienické stanice pokutu. Rodiče namítali, že se tak rozhodli z důvodu svědomí a myšlení. Ústavní soud už dříve uznal, že důvodem odmítnutí vakcíny může být náboženské přesvědčení, teď tuto výhradu přiznal i "světské" svobodě svědomí v širším slova smyslu.

V březnu Ústavní soud také rozhodl, že po rozvodu mají oba rodiče právo pečovat o dítě stejnou měrou. Situace, kdy se dítě vídá s jedním z rodičů jen sporadicky, je podle soudu v rozporu se zájmy dítěte. Ústavní soud tak reagoval na stížnost otce, jemuž Krajský soud v Plzni zkrátil schůzky s dcerou, aniž by o to žádal kterýkoliv z rodičů nebo opatrovník dítěte. O měsíc později soudci Ústavního soudu řekli, že za přítomnost otce u porodu se nemá platit. Rodičky podle nich mají ze zákona právo na přítomnost blízkého člověka na porodním sále a pouhá jeho přítomnost nesmí být zpoplatněna. "Nemocnice může pouze za férových podmínek vybírat platbu odpovídající přiměřeným nákladům na nadstandardní prostředky," uvedl soudce zpravodaj Jaromír Jirsa.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.