Benjamin Netanjahu, izraelský premiér, je vyšetřován v souvislosti s braním úplatků od zahraničních podnikatelů.

Netanjahu ovšem jakákoliv obvinění odmítá a tvrdí, že se stal terčem politického honu na čarodějnice.

Jeho političtí protivníci podle něj "neuspěli u volebních uren", a tak se snaží "změnit premiéra" policejní cestou.

I když někteří opoziční poslanci volají po výměně premiéra, Netanjahu pravděpodobně zatím v úřadu zůstane. Pokud ovšem obvinění nebudou nakonec tak vážná, že by ho soud poslal do vězení jako jeho předchůdce Ehuda Olmerta.

Z čeho přesně by mohl být premiér obviněn, zatím není zcela jasné. Na začátku týdne ale strávil tři hodiny na výslechu, údajně u členů speciální protikorupční jednotky.

Izraelský generální prokurátor Avichai Mandelblit, pod jehož dozorem vyšetřování probíhá, pouze oznámil, že jde o kriminální případ a že předseda vlády je vyšetřován z "etických pochybení". Izraelské noviny ale spekulují o budoucím trestním stíhání premiéra.

Izraelští Politici ve vězení

V posledních desetiletích bylo v Izraeli odsouzeno několik politiků či jejich příbuzných.

Ehud Olmert

Bývalý premiér v letech 2006–2009 je nyní ve vězení.

V roce 2014 byl odsouzen za korupci a porušení důvěry dohromady k více než šesti rokům vězení. Za peníze na volební kampaň i vlastní výdaje pomáhal developerům a dalším podnikatelům.

Moše Kacav

Prezident Izraele v letech 2000–2007 byl odsouzen v roce 2011 k 7 letům vězení za znásilnění a sexuální obtěžování.

Minulý rok v prosinci byl předčasně propuštěn poté, co uznal své zločiny a vyjádřil lítost.

Ariel Šaron

Izraelský premiér v letech 2001–2006 byl v průběhu svého funkčního období opakovaně vyslýchán kvůli obviněním z úplatkářství a korupce, do nichž měli být zapleteni i jeho dva synové. V roce 2006 byl nakonec za korupci odsouzen jeho syn Omri (tehdy poslanec) na devět měsíců do vězení.

Získal nelegálně peníze na volební kampaň.

Podle levicového deníku Haaretz, který se ostře vymezuje vůči pravicovému premiérovi, policie prověřuje dary "v hodnotě stovek a tisíců šekelů (jeden šekel je zhruba 6,7 korun)", které měli dát Netanjahuovi zahraniční podnikatelé. Podle listu by mohlo jít o francouzského miliardáře a podnikatele v médiích Ronalda Laudera, který je dlouholetým Netanjahuovým přítelem.

Soukromá izraelská televizní stanice Kanál 2 oznámila, že vyšetřovatelé mají proti premiérovi vznést dokonce dvě obvinění.

Současné vyšetřování probíhá už měsíce a vyšetřovatelé vyslechli padesát osob, uvedla s odvoláním na izraelské policejní zdroje arabská televizní stanice al-Džazíra. Oficiální obvinění ale zatím nepadla a musí o nich rozhodnout generální prokurátor.

Podle deníku New York Times přineslo současné vyšetřování pro opozici alespoň záblesk naděje, že by Netanjahu mohl opustit premiérské křeslo ještě před volbami v roce 2019. Tato pravděpodobnost je ale velmi malá. Izraelský premiér není podle zákona povinen rezignovat, pokud je vyšetřován.

Netan­jahův předchůdce Olmert sice rezignoval kvůli podezření z korupce, ale Netanjahu sám přežil už několik podobných obvinění.

Například kvůli tomu, že na volební kampaň dostal peníze od francouzského milionáře Aranuda Mimrana, později odsouzeného za podvod.

Nebo pro podezření z ovlivňování nákupu německých ponorek izraelským námořnictvem či zneužívání státních peněz. Nic z toho se ale nepotvrdilo.

Netanjahua by mohlo donutit k odstoupení až formální obvinění a následný soud. Ale část vládních poslanců prý zvažuje přijetí zákona zakazujícího vyšetřování premiéra v úřadě, a tak by k něčemu takovému nemuselo ani dojít. Navíc i opozice je velmi opatrná, protože se bojí, že by prohrála případné předčasné volby.

Šéf levicové politické aliance Sionistický tábor Jicchak Herzog jen řekl, že "Izrael čekají těžké časy, když je vyšetřován jeho premiér". Jair Lapid, předseda středové strany Ješ atid, pak prohlásil, že doufá, že se Netanjahu rychle očistí.