Ministr vnitra Milan Chovanec chce udělat z držitelů zbraní obránce Česka. Navrhuje doplnit ústavní zákon o bezpečnosti tak, že by lidé výslovně mohli střílet na pachatele teroristických útoků. Nepochybně mu to přinese body. Terorismus je téma a ministr, který proti němu "něco" dělá, má o popularitu postaráno. Věcně vzato je ale návrh v lepším případě zbytečný, v horším nebezpečný.

Už dnes má každý držitel zbraně právo zbraň použít podle příslušných ustanovení o nutné obraně. Zastavení teroristy, který vjíždí nákladním autem do davu, se do definice nutné obrany nepochybně vejde. Na světě asi neexistuje soud, který by odsoudil člověka, jenž zastřelí útočícího šílence. Pokud se tedy ministerstvo vnitra nechystá paragrafy o nutné obraně měnit, je doplnění ústavního zákona prakticky k ničemu. A pokud se změna chystá, tak jaká? Třeba: "Můžete střílet beztrestně na každého, kdo se vám tak nějak nezdá, protože co kdyby to byl náhodou terorista"? To snad proboha ne…

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?