Koniáš! Cenzura! Orwellovské ministerstvo pravdy! Hysterie kolem nového odboru ministerstva vnitra, který má vyvracet dezinformace šířené proruskými weby, je pozoruhodná. Vypadá to skoro, jako by v Česku končila svoboda slova. Tým několika analytiků přitom nemá nic cenzurovat, nebude nic vypínat, nebude nikomu nic vnucovat. Jen věcně řekne: "To a to je nesmysl proto a proto. Buď se nad tím zamyslete, nebo si nesmyslům věřte dál." Nezaujatý pozorovatel by zřejmě řekl, že je to vcelku užitečná služba občanům, cosi jako uvádění konspiračních příběhů na pravou míru. Přesto prezident Miloš Zeman neváhal věnovat ministerskému týmu ve svém vánočním poselství nevánočně nenávistnou pasáž, když děsil lidi tvrzením, že vzniká jakýsi novodobý institucionalizovaný Koniáš. Copak to? Prezident neumí analyzovat fakta? Nebo že by mu někdo šlapal na jeho bábovičky?

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček označuje nový odbor ministerstva vnitra za obdobu Českého úřadu pro tisk a informace. Pro připomenutí: ČÚTI byl úřad zřízený po okupaci Československa armádami Varšavské smlouvy v roce 1968. Zprvu zakazoval médiím používání termínů "okupant", "okupace", jakož i informování o počtu obětí invazní armády, aby se posléze vyvinul v klasický cenzorský úřad, přes který neprošlo nic, co by se nelíbilo vládnoucím komunistům. Byl to úřad, který zakazoval informovat o faktech, nazývat věci pravými jmény, podporoval manipulaci, podřízenost vůči Sovětskému svazu (Rusku). Co s tím má, proboha, společného nová instituce, která má naopak upozorňovat na nebezpečné nesmysly pocházející ze stejného geograficko-mentálního prostoru, jako je ten, ze kterého přišel mráz v roce 1968? Co s tím má společného instituce, která nikomu nic nezakazuje, jen říká lidem, kteří chtějí poslouchat: "Dejte si pozor, tady vám někdo lže."

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru