Návrh Evropské komise, aby velké firmy odváděly daně tam, kde skutečně vydělávají, v Česku narazil. Podle úředníků ministerstva financí doposud nevýhody takzvaného konsolidovaného základu daně převažují, takže není důvod pro jeho zavádění. A to ani v případě, že zatím má jít o firmy s obratem nad tři čtvrtě miliardy eur ročně, tedy zhruba dvaceti miliard korun, což znamená, že by se reálně týkal zhruba tisícovky firem, především z řad nadnárodních koncernů. A že na změnách ve zdanění by Česká republika podle odhadu výhledově mohla získat navíc ročně šest miliard korun. Prostě daně byly, jsou a budou čistě českou záležitostí a do daňové suverenity nám nikdo mluvit nebude.

Postoj ministerstva není překvapivý. Česká republika se dlouhodobě staví k evropským návrhům jednoznačně negativně. A jakékoliv snahy o sjednocení čehokoliv (měny, daňové politiky, bankovní unie apod.) jsou vnímány jako nemístné narušování vnitřní politiky nezávislého státu, který ví vždy nejlépe, co a proč dělá. A když to náhodou dělá špatně, stejně je to určitě lepší než pravidla z Bruselu.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?