Vojenský soud v egyptském městě Asijút v neděli odsoudil 175 osob k doživotnímu vězení, 42 osobám vyměřil různé tresty a deset lidí zprostil obžaloby.

Všichni byli souzeni v souvislosti s výtržnostmi a násilím v muzeu ve městě Mínja v roce 2013. Proti rozhodnutí se odsouzení mohou odvolat. Informoval o tom zpravodajský server Ahram Online.

Odsouzení jsou stoupenci někdejšího egyptského prezidenta Muhammada Mursího z nyní zakázaného Muslimského bratrstva. Po jeho svržení usilovali o jeho návrat k moci.

Mursí byl prvním demokraticky zvoleným prezidentem po revoluci v roce 2011, která otřásla Egyptem v rámci takzvaného arabského jara. Zemi ale vedl podle zásad islamistů, což vedlo k četným protestům liberálních Egypťanů.

Po vlně protivládních demonstrací v létě 2013 svrhl Mursího vojenský puč, který vedl současný prezident Abdal Fattáh Sísí.

Mursí byl poté zatčen. Obviněn a souzen je v několika kauzách. Za spiknutí s palestinským hnutím Hamás dostal Mursí loni v červnu trest 25 let vězení, což se v Egyptě považuje za doživotí.

Trest smrti mu byl vyměřen i loni za organizaci hromadného útěku z vězení. Mursí byl odsouzen ve většině procesů k vysokým trestům, ale odvolal se. Odvolací soud zatím potvrdil jediný trest, a to 20 let vězení.

Současný egyptský režim Muslimské bratrstvo zakázal a zařadil ho k teroristickým organizacím. Tisíce jeho členů a stoupenců jsou ve vězení a při procesech s nimi padají vysoké tresty.

Mnoho z nich, byť jsou civilisté, čeká na verdikt u vojenských soudů. Loni v květnu bylo po rozhodnutí vojenského soudu popraveno šest osob.