Pokuta, kterou loni Evropská komise udělila firmě Apple, o jejímž osudu se bude bezpochyby jednat minimálně celý letošní rok, naprosto zastínila fakt, že boj za to, že nadnárodní korporace a vůbec firmy budou platit "spravedlivé" daně, ve skutečnosti ani nezačal. Přes veškeré úniky typu LuxLeaks či Panama Papers se seznam zemí, s nimiž by měla mít Evropská unie dohodu o automatické výměně informací, teprve připravuje. A ne všichni s ním navíc souhlasí. Daňovým rájem totiž není pouze Panama, ale i řada evropských států.

Evropa se zatím nedokázala dohodnout ani na tom, jak konkrétně má vypadat směrnice o boji proti daňovým únikům. Členské země, které nabízejí nějaká daňová zvýhodnění, o žádném omezování nechtějí ani slyšet. Představa, že by v Evropě začal platit stejný výpočet základu daně nebo že by se daně firem rozpočítávaly mezi státy podle předem daného klíče, se nelíbí ani Česku. Spolu s jinými zeměmi tvrdí, že je to dobrý nápad, ale že by s jeho zavedením Evropa neměla pospíchat.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru