Umírat ve válce bylo donedávna pro občany bohatých ropných monarchií Perského zálivu něco nepředstavitelného. Stejně jako daně. Nyní zažívají obojí a krvavá válka v Jemenu vyčerpává jejich ekonomiky.

Navíc ve světě vzbuzuje odpor rostoucí počet civilních obětí, za něž je většinou odpovědná Saúdská Arábie, a postup zemí Zálivu jim začíná odcizovat i jejich západní spojence.

Někteří komentátoři mluví o tom, že zejména pro Saúdskou Arábii se válka v Jemenu stává obdobou americké intervence ve Vietnamu v šedesátých letech minulého století - dlouhou válkou, kterou je obtížné, či téměř nemožné vyhrát a pro kterou je těžké získat podporu jak u vlastních obyvatel, tak u zahraničních spojenců. Podobnosti tu jsou. Stejně jako byl Vietnam zástupným konfliktem mezi Spojenými státy a Sovětským svazem, tak je válka v Jemenu zároveň bojem mezi Saúdskou Arábií a Íránem.

Ideologie mocností je v tomto případě náboženská, Saúdská Arábie tu zastupuje sunnitskou většinovou větev islámu, Írán se zase prezentuje jako představitel menšinových šíitů. Saúdové bojují na straně oficiální vlády Mansúra Hádího, Teherán údajně podporuje hutíjské rebely. A podobnosti s válkou ve Vietnamu si je dobře vědom.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.