Zdálky by se mohlo zdát, že jsou věci jasné a ministr zahraničí USA John Kerry je ve svém projevu pojmenoval správně. Palestinci přece musí mít také svůj stát. Jeruzalém ať je spojenou metropolí obou zemí. Izraelské osady, budované na územích Západního břehu, okupovaných od šestidenní války v roce 1967, jsou "překážkou míru". Což dává rozum: Jak by mohly být pro mír přínosné či alespoň neutrální, když Palestincům berou ten prostor, který má být jejich státem.

Zdálky to tak asi je, leč zblízka se věc jeví jinak. Do očí bije zejména zjevně bláhová představa, že by Jeruzalém mohl být spojenou metropolí − neboť jak by to přece asi fungovalo? Kdo by měl jurisdikci nad Zdí nářků, nejposvátnějším místem judaismu, která je přitom pouhých pár metrů od Chrámové hory, což je zase třetím nejposvátnějším místem islámu? Obě hluboce významná místa jsou tak u sebe, že tam ani žádnou hranici mezi nimi nelze vést. Toť třeba detail, na němž se zatím vždy vše formálně zadrhlo. Leč zatímco Izraelci umožňují muslimům Chrámovou horu navštěvovat a i spravovat, Židé by v opačném případě mohli na Zeď nářků dozajista jen vzpomínat. A mimochodem těžko se také domnívat, že by křesťané pak mohli také jako nyní bez problémů navštěvovat baziliku Božího hrobu, jež je vzdálená pár minut pěšky. Jestli někdo může zaručit, aby Svaté město zůstalo přístupné pro všechny, je to zhola Izrael. Přiznejme si to.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru