Čtenáři IHNED.cz zvolili slovem roku 2016 "populismus". Je to přiléhavé. Populismus se prosazuje v Česku i ve světě jako nikdy předtím. V současné politice jde převážně o jedno: říci lidem, co chtějí slyšet, bez ohledu na realismus navrhovaného či pravdivost řečeného, vyvolat vlnu emocí a na ní dosurfovat k cíli, jímž je uchopení moci. Trump, brexit, Zeman, Babiš − to jsou jen různé projevy či ztělesnění téhož fenoménu.

Jistá míra populismu samozřejmě patřila k politice vždy. I v minulosti se slibovalo příslovečné modré z nebe.

Byl tu populismus levicový (zvýšíme dávky, zaplatí to bohatí), populismus pravicový (snížíme daně, dávky seškrtáme na dřeň) a populismus extremistický (za vše mohou Romové). Ale vždy bylo víceméně jasné, komu je ten či onen populismus určen, z čehož také vyplývalo jeho omezení. Nikdy nemohl zasáhnout celou společnost.

Dnes je to jiné. Žijeme v době jakéhosi "catch all" populismu, který si nárokuje všechno a všechny.

Populismu, který se netají tím, že chce zlikvidovat politiku jako takovou ("nejsme jako politici"), přičemž vše se má rozplynout v jakési národní frontě za obecné dobro. Jde o populismus, který je mnohem nebezpečnější než všechny předešlé.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Slovem roku se podle čtenářů IHNED.cz stal "populismus".
  • Stavět politiku na předsudcích a emocích je již zcela standardní.
  • Žijeme v době jakéhosi "catch all" populismu, který si nárokuje všechno a všechny.
  • Jde o populismus, který se netají tím, že chce zlikvidovat politiku jako takovou, přičemž vše se má rozplynout v jakési národní frontě za obecné dobro.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru