Dosud nikdy v historii nebyly úvěry na bydlení tak levné a dostupné. Větu, kterou hypoteční experti zcela vážně a po pravdě vyslovují už od léta 2012 s nezbytným dovětkem, že jde o poslední šanci k nákupu nemovitosti, zřejmě doopravdy slyšíme letos naposledy.

A právě to je důvod, proč se totálně proměnil trh s bydlením.

Fakt, že ceny stouply až o desítky procent, zaregistrovali všichni, kdo se tak nějak poohlížejí po nemovitostech. Lidé často přestali přepočítávat a zjišťovat, kolik stojí metr čtvereční − jediné, co je zajímá, je cena za celý byt.

Pětadvacetimetrové garsonky, jež by kdysi sloužily nejspíš jako pokojík pro služku, jsou tak třeba v Praze horkým zbožím, přestože cena tři miliony korun odpovídá japonské "krabicové" verzi luxusního bydlení.

V ceně do tří milionů se v širším centru Prahy prodá cokoliv.

Kupující vyhodnotili, že v tomto případě cena hypotéky odpovídá komerčně poptávanému nájemnému, a navíc mají pocit bezpečí, pocit, že mají vlastní majetek, o jehož potenciální prodejnosti v budoucnosti za lepší cenu jsou navíc bytostně přesvědčeni.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?