Dosud nikdy v historii nebyly úvěry na bydlení tak levné a dostupné. Větu, kterou hypoteční experti zcela vážně a po pravdě vyslovují už od léta 2012 s nezbytným dovětkem, že jde o poslední šanci k nákupu nemovitosti, zřejmě doopravdy slyšíme letos naposledy.

A právě to je důvod, proč se totálně proměnil trh s bydlením.

Fakt, že ceny stouply až o desítky procent, zaregistrovali všichni, kdo se tak nějak poohlížejí po nemovitostech. Lidé často přestali přepočítávat a zjišťovat, kolik stojí metr čtvereční − jediné, co je zajímá, je cena za celý byt.

Pětadvacetimetrové garsonky, jež by kdysi sloužily nejspíš jako pokojík pro služku, jsou tak třeba v Praze horkým zbožím, přestože cena tři miliony korun odpovídá japonské "krabicové" verzi luxusního bydlení.

V ceně do tří milionů se v širším centru Prahy prodá cokoliv.

Kupující vyhodnotili, že v tomto případě cena hypotéky odpovídá komerčně poptávanému nájemnému, a navíc mají pocit bezpečí, pocit, že mají vlastní majetek, o jehož potenciální prodejnosti v budoucnosti za lepší cenu jsou navíc bytostně přesvědčeni.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Levné hypotéky v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami na všech typech vkladů udělaly z nemovitostí velmi přitažlivou investici.
  • Jen málokdo se ale stará o to, kde vezme podnájemníky v desetimilionové zemi, kde 77 procent lidí už bydlí ve "vlastním" a zhruba milion se pohybuje na hranici chudoby.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru