Stavbaři už mohou startovat bagry. Další dvě ze seznamu devíti pro Česko přednostních dopravních staveb, které existovaly spoustu let jen na papíře, získaly obnovený souhlasný posudek ministerstva životního prostředí. Nová hodnocení vlivu na přírodu a lidské zdraví se zkratkou EIA musí ministerstvo vydávat proto, že staré posudky zpracovávané podle zákona z 90. let už kvůli změněným evropským pravidlům propadly.

Hrozilo tak, že by se začátky staveb zdržely o další roky a minimálně část evropských dotací by zůstala v Bruselu. Česku se však v červnu podařilo získat od unie výjimku alespoň pro devět nejdůležitějších z více než stovky projektů, kterým už EIA zastarala. Ty nemusí projít znovu celou vleklou procedurou, stačí stanovisko ministerstva.

Projekty, které mají přednost

1. D6 – obchvaty obcí Řevničov, Lubenec, Krušovice

2. D35 – Opatovice – Ostrov (Opatovice nad Labem – Časy a Časy – Ostrov)

3. D49 – Hulín – Fryšták

4. D55 – Otrokovice, obchvat jihovýchodní část

5. D11 – Hradec Králové – Smiřice

6. D1 – Říkovice – Přerov

7. Modernizace trati Sudoměřice – Votice

8. D3 – obchvat Českých Budějovic (Úsilné – Hodějovice a Hodějovice – Třebonín)

9. D48 – obchvat Frýdku-Místku

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru