Pohled na Evropu roku 2016 sice dává málo důvodů k optimismu, ale následovat by mohlo něco ještě horšího, zvlášť pokud ve volbách příštího roku uspějí populisté a nacionalisté. Neklid pramenící z pocitu ohrožení by se dal zvládnout, některé jeho příčiny však vycházejí ze sebeklamu nebo z klamů záměrně šířených, vnucovaných zvenčí.

Podpora euroskeptického hnutí Alternativa pro Německo podle průzkumu německé Bertelsmannovy nadace z konce letošního roku není spojena s přílivem uprchlíků, ale mnohem spíše je za ní třeba hledat důsledky globalizace ekonomiky, digitalizace průmyslu, s nimiž je spojené mizení nebo stěhování pracovních míst či oslabování jejich kvality.

Tady je třeba se vrátit k Agendě 2010, kterou v Německu prosadil sociálnědemokratický kancléř Gerhard Schröder. Agendě je sice připisován pokles nezaměstnanosti, ale nová pracovní místa byla mnohdy spojena s nízkými příjmy a absencí dlouhodobější perspektivy.

Z této kombinace se odvíjejí pocity nejistoty, ohrožení a následně hledání viníka, který se nejlépe nachází ne doma, ale venku, a úplně nejlépe mezi těmi, kteří zvenčí přišli. Spolková republika tyto tlaky dosud zvládala, protože historické zkušenosti ji vedou k soustavné snaze o soudržnost společnosti jako celku.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru